• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie książki polecacie do nauki

Object Storage Arubacloud
+1 głos
408 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2019 w JavaScript przez bezNicku Nowicjusz (170 p.)
Cześć,

Jakie książki polecacie do nauki CSS/java i php w roku 2019? albo ew jakie kursy video wykupić?
Czy opłaca się uczyć JQuary?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
edycja 28 sierpnia 2019 przez Milesq
Jquery najlepsze lata ma już za sobą. Nadal wiele kursów ją omawia (nawet tych dobrych) ale ogólny tręd jest taki żeby odchodzić od tej, jednak wolnej biblioteki. Dlaczego? Szerzej o tym mówi HelloRoman, o tym po co powstała jquery, i dlaczego dziś nie jest potrzebna.

https://youtu.be/JoUrZlcdoFw

Przede wszystkim:

1) zatarły się różnice w api między przeglądarkami

2) vanilia js czyli api które oferują przeglądarki jak document.querySelector classList itd. Jest o wiele łatwiejsze w użyciu niż kiedyś,  i większosć rzeczy z jquery, można zastąpić jedną linią Vanilia

3) mamy o wiele lepsze narzędzia do budowania stron. Dziś komercyjnie strony robi się w freamworkach takich jak VueJs, React czy Angular i to jednego z tych powinieneś się uczyć.  Ja osobiście proponuję Vue nad Reacta (z angularem nigdy nie pracowałem) ;) ale to dopiero kiedy opanujesz podstawy js'a.

 

Jesli chodzi o kursy. To najpierw php. To co we wcześniejszej odpowiedzi plus manual

https://www.php.net/manual/en/index.php

Jest w języku angielskim( jak wszystko w IT ;)) ale nauczy najlepiej.

Btml/css. Polecam http://webkod.pl/ nie musisz oczywiście zapamietac tych wszystkich informacji, najważniejsze żeby robił ćwiczenia, jakieś proste stronki. Poza tym Mdn mozilli.

No i javascript

kursjs.pl (merytoryczny i prosty kurs, mimo że uczy jquery! ;))

I również mdn

Ps. W pytaniu mówiłeś css/java/php. Ja tu pisałen o Javascript bo pytasz o jquery i css. Czyli chcesz uczyć się Javascriptu, nie Javy. Dobrze rozumiem?
komentarz 28 sierpnia 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)
Jest jeden problem dlaczego ludzie uczą się jQuery aby nie babrać się z CSS i korzystać z Bootsrtap.
komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

Tak, jeśli chodzi o bootstrapa to też mam zdanie..

https://soanvig.github.io/dlaczego-nie-potrzebujesz-bootstrapa/

Co innego jeśli chodzi biblioteki ui komponentowe jak Vuetify czy buefy

komentarz 29 sierpnia 2019 przez bezNicku Nowicjusz (170 p.)

@Milesq, To dokładnie chodziło mi o JS'a pisałem to z rana przed pracą, ale dobrze że niektórzy dobrze potrą zrozumieć o co chodziło w pytaniu. Często oglądam Romana i własnie natrafiłem na jego filmik o JQ i dlatego chciałem się dopytać większego grono osób na temat opinii na ten temat. Jestem początkującym jeśli tak to można nazwać programistą dlatego szukam też dobrej drogi nie chce uczyć się czegoś co później może mi niezbyt pomóc. Na razie mam przed sobą pierwszy rok studiów + kilka kursów które powstały dzięki Mirosławowi naprawdę słuchając tych kursów wiele nowego się nauczyłem i wciągnąłem się trochę w ten świat web.. :D Czas w tych kursach szybko zleciał a chciałem pogłębiać swoja wiedzę. Oczywiście z miłą chęcią postaram się opanować tą wiedzę którą podesłałeś mi pod postacią linków. Jeżeli mógłbyś mi polecić dodatkowo jakieś małe projekty które sprawiłby mi trochę trudu ale byłby do zrealizowania dla początkującego to byłbym wdzięczny :) 

 

+1 głos
odpowiedź 28 sierpnia 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)
Nie lepiej uczyć się ES6+ i Node? Ja się uczę Vue czyli HTML5, ES6+, Vue.js, Node.js, MongoDB i takie połączenie FullStacka daje duże zarobki nawet 15-20k miesięcznie dla seniora.

https://helion.pl/ksiazki/vue-js-2-wprowadzenie-dla-profesjonalistow-adam-freeman,vue2wp.htm

https://helion.pl/kategorie/webmasterstwo/javascript?select=1&sort=2&formaty=&ceny=&wydawca=&jezyk=
komentarz 29 sierpnia 2019 przez bezNicku Nowicjusz (170 p.)

@vodnik

Może i dają 15-20k miesięcznie ale najpierw trzeba zdobyć jakaś wiedzę żeby od czegoś budować swoja dalszą przyszłość. Jestem początkującym "programistą".  Czy uważasz że od takiego połączenie które podałeś powinienem zaczynać swoją karierę? Wiadomo każda napisana linijka nie sprawi ze stracę swój czas lecz nauczę się nowych doświadczeń.

komentarz 2 września 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)
Lepiej wybrać React lub Vue zamiast uczyć się starego jQuery, który niby jest potrzebny do bootstrap, ale nie zawsze. Używa się teraz chyba częściej w nowych projektach fameworka Bulma.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 10,536 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 519 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Knayder Nałogowiec (37,640 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 1,223 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2016 w Offtop przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)

92,620 zapytań

141,474 odpowiedzi

319,813 komentarzy

62,004 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...