• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

System szablonów w php

Object Storage Arubacloud
+1 głos
171 wizyt
pytanie zadane 26 grudnia 2023 w PHP przez Piotrek2713 Mądrala (5,500 p.)
Próbuję stworzyć system szablonów. Problem w tym, że z tego, co piszą w internecie na ten temat, zbyt wiele nie rozumiem, a tutoriali video nie ma. Mógłby ktoś mi pomóc stworzyć taki szablon?
1
komentarz 26 grudnia 2023 przez adrian17 Ekspert (345,160 p.)

Trochę nie rozumiem co chcesz osiągnąć. Oryginalny problem był

Problem pojawia się gdy chcę edytować kod. Muszę wchodzić zazwyczaj we wszystkie kilkanaście podstron i robić to samo wielel razy.

Jeśli chcesz używać ręcznie PHP (nie wiem jak go używałeś wcześniej), to możesz zrobić najbardziej podstawową rzecz którą ludzie od początku robili w PHP, czyli robisz header.php, footer.php, etc etc po czym w każdym artykule go include'ujesz i wtedy gdy chcesz zmienić wygląd strony to edytujesz jeden plik raz zamiast wiele plików. W pewnym sensie... no, PHP to jest super wczesny system szablonów.

A większość osób z problemem "chcę zrobić bloga ale nie chcę ręcznie edytować tysięcy plików" wybiera jakikolwiek CMS - jak Wordpress - i nie bawi się z ręcznym edytowaniem PHP. Albo jakiś prosty generator jak Jekyll, jak ludzie z blogami na githubie często robią.

Jeśli chcesz zrobić coś pomiędzy tymi dwoma ekstremami, to fajnie jeśli doprecyzujesz co konkretnie :D

komentarz 26 grudnia 2023 przez Piotrek2713 Mądrala (5,500 p.)
Nie chcę bawić się w żadne CMS-y ani inne „Programy”, ale chcę  nauczyć się wszystkiego sam, sam zaprogramować system komentarzy, formularz kontaktowy jak na moim blogu już jest, a także inne rzeczy, stąd ta niechęć do CMS-ów. Nie mam nic przeciwko nim, ale chcę się uczyć.
komentarz 26 grudnia 2023 przez wizarddos Nałogowiec (25,930 p.)
To co było wspomniane na górze jest też odpowiedzią. Btw skąd ta niechęć do wszystkiego co nie jest vanillą?
1
komentarz 27 grudnia 2023 przez adrian17 Ekspert (345,160 p.)
Tak, jak chcesz pisać samemu to zignoruj mój środkowy akapit i przeczytaj pierwszy i ostatni :)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2023 przez VBService Ekspert (254,480 p.)

ale chcę  nauczyć się wszystkiego sam, sam zaprogramować system komentarzy, formularz kontaktowy jak na moim blogu już jest, a także inne rzeczy

0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2023 przez niezalogowany
edycja 29 grudnia 2023

Nie wiem czy dobrze rozumiem Twój problem, bo opisałeś to bez szczegółów... ale napiszę Ci pseudokod, który CHYBA odpowiada na Twój problem.

function top() {
    echo '<nav id="menu">...</nav>';
}

function footer() {
    echo '<footer>...</footer>';
}

function view(string $filename, array $data) {
    top();
    require_once $filename . '.php';
    bottom();
}

Jak wywołujesz view() to zawsze masz tam pasek menu i footer (nie trzeba tego HTML kopiować do każdego template), a dodatkowo w array $data masz wszystkie dane do konkretnych szablonów - czyli jak sobie zrobisz require_once 'test.php' a w tym teście masz echo $data['test'], to powinno zadziałać. Podstawy PHP ogólnie.

Napisz czy to odpowiada na Twój problem, bo nie jestem pewny czy rozumiem :D przy okazji zapraszam na mój YT @DamianoSmok

komentarz 28 grudnia 2023 przez VBService Ekspert (254,480 p.)

Nawet jeśli podajesz pseudokod, zrób to dokładniej, proszę

  1. <nav id="menu">...</hnav>
  2. <footer>...</footer>
  3. function view(...) { ... }

czytają posty tutaj, w dużej większości ludzie, którzy zaczynają naukę programowania, i zaznaczone powyżej literówki nie są dla nich oczywiste, mniej to na uwadze w przyszłości. smiley

1
komentarz 29 grudnia 2023 przez niezalogowany
Przeczytałem pierwsze zdanie i w głowie miałem "jeju... typowy gość co się przywala o pierdoły", ale jak przeczytałem całą wiadomość to faktycznie - masz rację. Biję się w pierś. Przyzwyczajony jestem, że IDE samo domyka :) Będę 2 razy czytał co wysyłam, bo raz nie starczyło w tym przypadku.
1
komentarz 29 grudnia 2023 przez Piotrek2713 Mądrala (5,500 p.)

@DamianoSmok, To powinno rozwiązać mój problem. Jak wszystko będzie gotowe u mnie na blogu to dam naj

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 246 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2023 w PHP przez Piotrek2713 Mądrala (5,500 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 512 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2021 w PHP przez FilOON Użytkownik (680 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 317 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2021 w PHP przez Maciek06 Użytkownik (680 p.)

92,628 zapytań

141,491 odpowiedzi

319,862 komentarzy

62,010 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...