• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Rada odnośnie PC

Object Storage Arubacloud
+1 głos
157 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia w Sprzęt komputerowy przez Panelinio Mądrala (5,190 p.)
zamknięte 24 kwietnia przez Panelinio

Hej, posiadam aktualnie taki sprzęt:

  • Intel Pentium G4400 3.3 GHz Dual-Core
  • Asus H110M-K D3 Micro ATX
  • Crucial Ballistix Sport 8GB (2 x 4GB)
  • Seagate Desktop HDD 1TB
  • WD Blue HDD 500 GB
  • MSI GeForce GTX 750 Ti 2GB
  • SilentiumPC Vero L1 500 W

Ze sprzętu korzystam z jakieś 8-9 lat. Swoje przeżył, kiedyś chodził 24/7 aby kamera nagrywała. Na ten moment średnio z nim jakkolwiek pracować, gierki jako tako chodzą.

Pytanie moje jest następujące: czy zainwestować w jakiś SSD i RAM aby jeszcze z kilka miesięcy podziałał? Wiadomo, całkowita zmiana sprzętu jest w planach. Sądziłem nawet, że wystarczy zmienić płytę na ATX, dołożyć ramu, zmienić procek i założyć SSD. Tylko wtedy grafika i zasilacz też pójdą raczej do wymiany.

Kieruję się zatem do was, abyście powiedzieli mi proszę co sądzicie o takim sprzęcie, czy warto coś dokładać na ten moment. Po prostu nie chcę przepłacić lub kupić sprzęt co i tak zaraz nie będzie wystarczający

komentarz zamknięcia: Stawiam na nowszy sprzęt, do nowego pewnie cosik dokupię
komentarz 4 kwietnia przez reaktywny Nałogowiec (41,090 p.)
Zależy też od budżetu jaki możesz przeznaczyć, ale generalnie poszedłbym w zupełnie nowy PC lub używany (ale bardziej współczesny).
1
komentarz 4 kwietnia przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)

i5 6500 używka 100zł.

SSD 256GB SATA na system i podstawowe programy 100zł.

z 8GB RAM wciąż powinno być znośnie. Zależy co robisz i jakie są Twoje oczekiwania.

 

komentarz 5 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,190 p.)

@reaktywny, Planowałem tak wydać 4-5 tysięcy na nowy sprzęt, aby mieć spokój na kolejne lata

komentarz 5 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,190 p.)

@PreZmyK, Odnośnie moich oczekiwań - chcę aby Wiedźmin 3 się tak strasznie nie zacinał na najniższych (kiedyś na wyższych śmigał aż miło), żeby jeszcze odpalenie Discorda i LoLa nie powodowało ścinanie systemu (w zasadzie to tak ścina, że nie znajomi mnie nie słyszą i nie jest to wina internetu), oraz aby Photoshop czy głupi CapCut nie odmawiał współpracy. Ba, nawet render świata w Minecraft'cie ma wiele do życzenia. Chociaż głównie bym się skupił na programach graficznych - o ile wygodnie mi pracować na laptopie z kodami i lekką grafiką, tak ta liczona w metrach bywa udręką na laptopie, nie wspominając o pc'cie.

A propo Twojego zestawu myślałem też nad zmianą płyty głównej, aby umożliwić późniejszą rozbudowę i aby poprawić działanie mikrofonu (próbowałem zewnętrznej karty dźwiękowej i nic to nie dało). Ma to sens czy jednak odpuścić?

komentarz 5 kwietnia przez reaktywny Nałogowiec (41,090 p.)

Czasami dobrym pomysłem (choć nie zawsze) jest zakup nowych podzespołów ale nie najnowszej generacji. Czyli przykładowo zamiast AM5, bierzesz AM4 - zwykle tak jest sporo taniej, a nie tracisz wiele na wydajności.

Cenniki masz w necie, kalkulator do ręki i działasz!

 

1
komentarz 5 kwietnia przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Nie opłaca się w tym wypadku wymieniać płyty pod trupa. Jeżeli chcesz wydać 4-5k na nowego kompa, to będziesz miał fajny zestaw, tylko pod pracę bierz lepszy CPU od GPU. Większość polecanych zestawów w necie jest pod gameing, a w takim budżecie możesz już spokojnie brać nowe platformy z DDR5 kosztem GPU, chyba że pod AI. Jeżeli masz małe wymagania co do gier i mało grasz to i nawet taki RX 6600 się spisze, a jest bardzo tani(900zł), jak nie to dorzucasz kilka stówek i masz o wiele wydajniejszy RTX 4060 lub RX 7600.

Jak wymienisz kompa na nowy z dyskiem SSD M.2 Gen4, to będzie śmigał jak rakieta :P

Ja prawie rok temu wymieniłem cały config na AM5, ale bez GPU. Używam starej GTX 1050Ti z poprzedniego zestawu. Miałem wymienić na RTX 4060, ale mnie rozczarował. Już miałem kupować na święta, ale to co ja gram, to mi na razie wystarcza :P
Jeżeli liczysz grosz, to tak jak kolega napisał, bierzesz poprzednią generację. Jest taniej i wydajnie, z tym że upgrade blokujesz, tylko że zazwyczaj ludzie kupują pod ewentualny upgrade, a i tak po latach kończy się na wymianie platformy.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia przez niezalogowany
wybrane 24 kwietnia przez Panelinio
 
Najlepsza
Polecam "przebudować", wziąć stare co się nadaję i złożyć na nowe:
karta graficzna jakaś jest na początek, zasilacz jest, obudowa jest, to tak:
1380zł i co mamy:
12 wątków do 4,4GHz w Turbo, 32GB ramu, 1TB dysk i płyta główna
========================================================
i5-11400F socket 1200 za 380zł
płyta H410M S2H V2 ( slot na m2 )  za 280zł
ram CMV16GX4M1A2133C15 od Cosarsaira ( 32GB ) za 350zł
dysk m2Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 z 370zł
komentarz 8 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,190 p.)
Dziękuję, ale płyta niestety jest w formacie ATX a jak szukałem płyty pod socketa 1200 to niestety nic odpowiedniego nie znalazłem.
W zasadzie racja, na grafikę nie narzekam - bardziej obwiniam procesor i dyski. Gierki śmigały ładnie, nawet na wysokich ustawieniach, ale z czasem po prostu był coraz większe ścinki. Obudowa wiadomo, mi nie jest potrzebna nie wiadomo jaka, aram zawsze się przyda. Nie wiem tylko, czy zasilacz wytrzymałby taki upgrade. Poza tym tak jak wspomniałem, celuję w ATX
komentarz 8 kwietnia przez niezalogowany
mATX płyta wejdzie do każdej obudowy. Jej zaletą jest, że w ATX zostawi Panu odrobinę miejsca, a większość obecnie ma już odpowiednie miejsca, aby zamontować w każdej obudowie. Obecnie sam mam obudowę ATX i płytę mATX i dzięki temu dokupiłem dodatkowy wentyl co zmiejszyło temperaturę o 2-3 stopnie 'w najwyższym piku'.

Co do zasilania sprawdziłem: Pana grafika w maksymalnym piku bierze max 300W, Procesor max 65W, a reszta w granicach 30-50 ; więc licząc to, że i tak większość śpi przez większość czasu starczy spokojnie. Wybór należy do Pana. Serdecznie pozdrawiam i życzę tylko udanych zakupów.
komentarz 8 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,190 p.)
Dziękuję serdecznie za pomoc.
Nie wątpię w wymienione zalety mATX, ale po doświadczeniu ze swoją płytą stwierdzam, że lepiej tego ATX mieć. W sensie u mnie był problem z kartą dźwiękową. bardzo dobry mikrofon działa przecudnie na komputerze mojego kuzyna (ATX), gdzie u mnie jest trochę do życzenia. Zewnętrzna karta nie pomogła

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 506 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2020 w Sprzęt komputerowy przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 364 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Theawilo Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 164 wizyt
pytanie zadane 10 grudnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez fanpajny Obywatel (1,610 p.)

92,619 zapytań

141,468 odpowiedzi

319,788 komentarzy

62,001 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...