• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z działaniem komputera (zacinanie, stuterring, etc.)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
87 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia w Sprzęt komputerowy przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
Hej,
od pewnego czasu mam problemy z moim sprzętem. Problemy są takie:
- Fortnite - w teorii mam 120-180FPS na domyślnych ustawieniach NVIDIA app, ale są bardzo częste spadki do 20FPS, przez co gra jest tak naprawdę nie grywalna. Obniżenie ustawień pomaga, ale stuterring dalej występuje i denerwuje.
- Call of Duty - ten sam problem, w teorii mam 180-250 FPS, ustawienia z NVIDIA app, ale ciągły stuterring. Mniejszy niż w Fortnite, ale jednak. Tutaj pomaga włączenie generowania klatek, ale dalej nie jest idealnie.
- Niektóre strony internetowe w Google - tutaj największe zaskoczenie dla mnie. Niektóre strony jak YouTube czy messanger działają bardzo niepłynnie, ładują się długo i ciągle się zacinają. Problemem nie jest internet.

Problem ze stutteringiem występował od kupna komputera, ale był on bardzo mały. Jest widoczny tylko w tych dwóch tytułach, inne gry jak GTA V, WarThunder, ROG Citadel działają bardzo płynnie z ładną ilością FPS na maksymalnych ustawieniach. Specyfikacja komputera jest bardzo dobra:
- CPU: Intel i7-13k z chłodzeniem cieczą, nie robiłem overclocking
- GPU: ASUS TUF RTX 4070
- Płyta: ASUS PRIME Z790 A WIFI
- 32GB RAM 5600mhz ddr5

Początkowo myślałem że problem jest z GPU, ale ostatnio są problemy z procesorami 13. i 14. gen. intela. Asus wydał aktualizację bios, która ma poprawić stabilność, ale traci się wtedy 12% wydajności.

To wyniki benchmarków:
Cinbench r20: multicore: 11265pkt.
Cinbench r24: singlecore: 11
ASUS furmark+ROG - OpenGL: 15157pkt.

Macie jakieś pomysły co mogę zrobić by to naprawić? Albo jak sprawdzić czy to wina procesora i jego stabilności ? Słyszałem że często pojedyńcze rdzenie są uszkodzone, ale nie wiem jak to sprawdzić. Oddać procek na gwarancja?
komentarz 27 kwietnia przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
Zapomniałem jeszcze wspomnieć, narzędzie Intel Diagnostic Tool nie pokazało żadnych problemów

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 kwietnia przez Al-Kalmar Nowicjusz (140 p.)
Jaki zasilacz? Nic się nie przegrzewa? Sprawdzasz temperatury jakimś hwinfo? Nie masz odpalonych jakiś dziwnych procesów (wirusów)? Jaki system operacyjny (windows 10, 11 czy jeszcze jakiś inny system)?
komentarz 27 kwietnia przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
Zasilacz Thermaltake 850W 80+ Gold, nadwyżka jest tutaj chyba 150W jak dobrze pamiętam.

Temperatury procesora są wysokie podczas benchmarków oraz odpalaniu gier przez pierwsze 5 minut (chwilami dochodzi do 95 stopni) potem wszystko się uspokaja, jedynie we wspomnianych wcześniej grach temperatury potrafią być wysokie, zwłaszcza Fortnite (70-80 stopni), Chłodzenie jest cieczą 2x120mm Silver Monkey X. Reszta podzespołów ma bardzo dobre temperatury. GPU max 70 stopni, płyta max 50, RAM około 50.

Co do wirusów mam Mcafee i nic nie wykrywa w pełnym skanowaniu. Jedyny proces który może zabierać sporo zasobów to Wallpaper Engine, ale jest on wstrzymywany, gdy coś zasłania pulpit. Mam dwa monitory 1080p. Na jednym jest gra, na drugim zazwyczaj odpalone spotify, ale po wyłączeniu drugiego monitora w rzeczywistości liczba FPS zwiększa się może o 10 jeśli nie mniej, a stuttering nie ustępuje.

Mam Windows 11 home.
komentarz 27 kwietnia przez Harliken Nowicjusz (100 p.)
Załóż w Fortnite blokadę na 60 fps, pograj chwile i powiedz czy jest lepiej czy tak samo, a przede wszystkim czy nadal są spadki do 20 fps. Wtedy będziemy już wszystko wiedzieć.
komentarz 28 kwietnia przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
Jak na złość, tym razem nie było stuterringu aż tak dużego, bez blokady dalej były chwilowe spadki do 20FPS, ale rzadziej niż zwykle. Po założeniu blokady na ogół było stałe 60 z rzadkimi spadkami do 45/50. Co to oznacza?
komentarz 28 kwietnia przez Boski Ricardo Nowicjusz (100 p.)
edycja 29 kwietnia przez Boski Ricardo

Coś jest nie tak z chłodzeniem na procesorze, albo coś słabo działa w tym obecnym, albo po prostu potrzebujesz mocniejszego chłodzenia do tego procka. Ogólnie i7 13 generacji to już jest potwór nie procesor, tam jest już wszystko tak skonstruowane żeby wycisnąć z tej technologii ostatnie soki.

 

Edit: Przyjrzałem się jeszcze temu chłodzeniu dokładniej i to jest najprostsze najtańsze chłodzenie wodne jakie tylko istnieje. Nawet były promocje gdzie mogłeś je dostać za mniej niż 200 złotych, bo nikt nie chciał tego kupować. No generalnie jak do procka wartego 1700 zł obecnie z tego co widzę, i płyty też całkiem mocnej za 1200 zł, założysz takie słabe chłodzenie to nic dziwnego, że nie daje ono rady, temperatury rosną, taktowania spadają i masz dropy do 20 fpsów :p

komentarz 1 dzień temu przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
Chłodzenie zmieniałem w ostatniej chwili przez polecenie sprzedawcy... nie potrzebnie zaufałem. A myślisz żeby robić tą aktualizację dającą intel baseline profile czy nie ma sensu?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 283 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2022 w Sprzęt komputerowy przez AleOlek Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 224 wizyt
pytanie zadane 29 września 2023 w Sprzęt komputerowy przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 896 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Lodomir Początkujący (480 p.)

92,619 zapytań

141,468 odpowiedzi

319,786 komentarzy

62,001 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...